نکات برنامه‌نویسی

نکات برنامه‌نویسی و رایانه‌ای - امیرمسعود ایرانی

نکات برنامه‌نویسی

نکات برنامه‌نویسی و رایانه‌ای - امیرمسعود ایرانی

۴ مطلب در شهریور ۱۳۹۶ ثبت شده است

استفاده از قالب آماده وردپرس برای طراحی سایت و سئو

امیرمسعود ایرانی | شنبه, ۲۵ شهریور ۱۳۹۶، ۰۵:۰۷ ب.ظ | ۰ نظر
طراحی سایت نسبت به سال‌های گذشته با استفاده از وردپرس و قالب‌های آماده بسیار ساده‌تر شده است و هر کس با اندکی مطالعه یا مشاهده‌ی فیلم‌های آموزشی می‌تواند یک سایت جدید برای خود ایجاد کند.
ولی آیا سایت‌هایی که به این صورت با استفاده از قالب‌های آماده طراحی می‌شوند، کیفیتی مشابه با سایت‌های طراحی شده توسط متخصصین نرم‌افزار، سئو و طراحی سایت را دارا هستند؟
بدیهی است که پاسخ به این پرسش منفی است.

معایب قالب آماده

قالب‌های آماده اغلب با حجم بسیار بالا، سرعت کم و تعداد زیادی افزونه، سبب کاهش چشمگیر سرعت سایت و افزایش قابل توجه حجم خروجی سایت می‌شوند. علاوه بر این انجام تغییرات در این گونه قالب‌ها به سختی امکان‌پذیر است.
این قالب‌ها حجم زیادی از کدها را در صفحات شما جاسازی می‌کنند تا امکان‌سفارشی‌سازی را برای کاربران معمولی و ناآشنا با کدنویسی و طراحی سایت فراهم نمایند.

کاربرد قالب آماده وردپرس

اگر می‌خواهید در زمانی کوتاه یک سایت زیبا داشته باشید و هزینه‌ی اندکی نیز پرداخت کنید، قالب‌های آماده گزینه‌های مناسبی برای شما به حساب می‌آیند.

طراحی سایت با هدف سئو

ولی اگر به دنبال یک سایت با کیفیت، چابک و کارآمد هستید که می‌خواهید در موتورهای جستجو به رتبه‌های نخست دست پیدا کنید و در سئو سایت به موفقیت برسید، قالب‌های آماده تمامی تلاش‌های دیگر شما را بر باد خواهند داد.
در هنگام طراحی سایت با اهداف سئو، قالب‌های سفارشی و اختصاصی که توسط کارشناسان سئو و برنامه‌نویسان خبره مناسب با اهداف و تجارت شما توسعه پیدا کرده‌اند، بهترین گزینه به شمار می‌روند
  • امیرمسعود ایرانی

نقش هاست در سئو سایت

امیرمسعود ایرانی | سه شنبه, ۲۱ شهریور ۱۳۹۶، ۰۴:۰۰ ب.ظ | ۰ نظر
انتخاب هاست مناسب برای میزبانی سایت اثر قابل ملاحظه‌ای در سئو سایت ایفا می‌کند.
این اثر در چند بخش قابل توجه است:
  1. بهبود سرعت بارگزاری سایت
  2. تعداد سایت‌های میزبانی شده روی هاست( IP )
  3. محل قرارگیری هاست( نزدیکی به محل جستجو کنندگان )
  4. ارسال هرزنامه ایمیلی از هاست یا انجام حملات مخرب دیگر از طریق IP مورد نظر
  5. از دسترس خارج شدن هاست برای زمان‌های کوتاه یا بلند
  6. زمان Ping هاست از نقاط مختلف به ویژه محل قرارگیری مخاطبان

با توجه به عوامل فوق، انتخاب هاستی که شرایط بهتری برای میزبانی سایت شما و بهبود سرعت و عملکرد آن در اختیارتان قرار دهد، بر روی رتبه گوگل سایت شما اثرگذار است.

در هنگام انتخاب هاست برای میزبانی، بهتر است در ابتدا در دوره‌های کوتاه‌مدت یک ماهه، هاست را خریداری کنید و پس از انجام آزمون‌های سرعت و بررسی وضعیت سایت‌های دیگری که روی این IP میزبانی شده‌اند به تمدید یا عدم تمدید هاست اقدام نمایید.

  • امیرمسعود ایرانی

مدت زمان مورد نیاز برای موفقیت در سئو سایت

امیرمسعود ایرانی | چهارشنبه, ۸ شهریور ۱۳۹۶، ۰۷:۳۰ ب.ظ | ۰ نظر

زمان مورد نیاز برای موفقیت در سئو بسته به دشواری رقابت در کلمات کلیدی متغیر است. به صورت معمول برای کلماتی با رقابت کم، ممکن است دستیابی به نتیجه در دو تا سه ماه پس از شروع به کار سایت، امکان‌پذیر باشد. به ازای سخت‌تر شدن رقابت در کلمات کلیدی، موفقیت در سئو نیز دشوارتر خواهد شد.

رسیدن به نتایج اول گوگل، برای کلماتی با رقابت متوسط رو به بالا، به طور معمول در کمتر از یک سال قابل دسترسی نیست.

همچنین برای کلماتی که رقابت سنگینی دارند، ممکن است بیش از دو سال زمان نیاز باشد تا بتوان به نتیجه‌ی دلخواه دست پیدا کرد.

استفاده از روش‌های کلاه سیاه ممکن است بتوانند این زمان را کمتر کنند ولی برای سایت‌هایی با عمر کم، ریسک استفاده از سئو کلاه سیاه به مراتب بیشتر است و در صورتی که گوگل تقلب‌های انجام شده را تشخیص دهد، به آسانی سایت از نتایج جستجو حذف یا در آن سقوط خواهد کرد.

به طور کلی بهتر است برای سئو برنامه‌های قابل انجام در نظر گرفته شود. در ابتدای کار بهتر است از تمرکز روی کلمات سخت خودداری شود تا حساسیت گوگل برانگیخته نشود. پس از موفقیت نسبی در کلمات آسان و متوسط، می‌توان فعالیت سئو روی کلمات دشوارتر را آغاز نمود و با گذشت مدت زمان کافی در انتظار موفقیت بود.

  • امیرمسعود ایرانی

آشنایی با متاتگ‌های noindex و nofollow و کاربردهای آن در سئو

امیرمسعود ایرانی | دوشنبه, ۶ شهریور ۱۳۹۶، ۱۲:۴۷ ب.ظ | ۰ نظر

دو ویژگی که در متاتگ‌های سئو می‌توانند استفاده شوند ویژگی‌های noindex و nofollow هستند. به صورت پیش‌فرض موتورهای جستجو، تمام صفحاتی که در دسترس آن‌ها باشد، را پیمایش می‌کنند و علاوه بر اینکه محتوای آن‌ها را برای جستجوی کاربران در پایگاه خود ذخیره می‌نمایند، متن صفحه را برای یافتن لینک به مطالب دیگر نیز بررسی می‌کنند.

تغییر دادن این دو ویژگی یعنی «ذخیره کردن محتوای صفحات» و «جستجو برای لینک به صفحات دیگر» با استفاده از متاتگ noindex و nofollow قابل تغییر است.

متاتگ noindex

متاتگ noindex که به چند روش قابل اضافه شدن به صفحات است، سبب می‌شود گوگل محتوای این صفحه را در پایگاه خود ذخیره نکند. به عبارت دیگر کاربران هیچ‌گاه این صفحه را در نتایج جستجو مشاهده نخواهند کرد.

مورد استفاده‌ی این متاتگ هنگامی است که مطالب این صفحه‌ی شما کاربردی برای کاربران ندارد یا مثل صفحه‌ی برچسب‌ها و دسته‌بندی‌ها ممکن است حاوی اطلاعات تکراری با مطالب اصلی باشد و نخواهید که گوگل کاربران را به این صفحات هدایت کند.

متاتگ nofollow

متاتگ nofollow نیز به چند روش قابل اضافه شدن به صفحات است. کاربرد این متاتگ هنگامی است که بخواهید گوگل اعتبار صفحه‌ی شما را به لینک‌های خارجی موجود در صفحه منتقل نکند. برای مثال اگر صفحه‌ای در سایت شما مخصوص معرفی سایت‌هایی با موضوع طراحی سایت یا سئو می‌باشد، تمامی این لینک‌ها بخشی از اعتبار صفحه‌ی شما و سایت شما را دریافت خواهند کرد. با اضافه کردن متاتگ nofollow به این صفحه، گوگل متوجه می‌شود که لینک‌های موجود در این صفحه صرفا معرفی چندین سایت است و شما قصد اعتباردهی به این سایت‌ها یا تایید محتوای آن‌ها را ندارید.

  • امیرمسعود ایرانی