نکات برنامه‌نویسی

نکات برنامه‌نویسی و رایانه‌ای - امیرمسعود ایرانی

نکات برنامه‌نویسی

نکات برنامه‌نویسی و رایانه‌ای - امیرمسعود ایرانی

۳ مطلب در تیر ۱۳۹۶ ثبت شده است

روش عکس گرفتن با دوربین لپ‌تاپ یا وبکم

امیرمسعود ایرانی | جمعه, ۳۰ تیر ۱۳۹۶، ۱۰:۵۰ ق.ظ | ۵ نظر

برای عکس گرفتن با وبکم یا دوربین لپ‌تاپ با ابزارهای مختلفی می‌توانید این کار را انجام دهید. یکی از ساده‌ترین روش‌ها که به نصب برنامه نیاز ندارد استفاده از سایت آنلاین https://webcamtoy.com است.

سایت فوق را باز کنید و روی دکمه‌ی Ready? Smile در وسط صفحه کلیک کنید.

سپس روی دکمه‌ی Use my camera کلیک کنید.

به صورت معمول مرورگر برای اینکه به سایت‌های اینترنتی اجازه‌ی استفاده از وبکم شما را بدهد، از شما اجازه خواهد گرفت.

با کلیک روی دکمه‌ی تایید، اجازه‌ی این کار را به سایت فوق بدهید.

این سایت علاوه بر امکان عکس‌برداری، امکان اعمال فیلترهای متنوع روی عکس را به شما می‌دهد.

فیلترهای موجود را یک به یک تست کنید و پس از انتخاب حالت مورد نظر خود، روی تصویر دوربین کلیک کنید تا تصویر شما دانلود شود.


لازم به ذکر است که معمولا دوربین‌های لپ‌تاپ و وبکم کیفیت بالایی ندارند و در نتیجه کیفیت عکس نهایی شما چندان بالا نخواهد بود.

  • امیرمسعود ایرانی

خطای Unable to prepare route در لاراول

امیرمسعود ایرانی | شنبه, ۲۴ تیر ۱۳۹۶، ۰۷:۲۶ ب.ظ | ۰ نظر

در هنگام نصب آخرین نسخه از لاراول اگر بخواهید مسیرها یا Routeهای تعریف شده را Cache کنید ممکن است با خطای زیر مواجه شوید:

Unable to prepare route [api/user] for serialization. Uses Closure.

علت رخداد این مشکل، عدم امکان Cache برای مسیرهایی است که از Closure برای پردازش دستورات Route استفاده می‌کنند.

اگر در Routeهای شخصی خود چنین مسیری تعریف نکرده‌اید به احتمال زیاد یکی از Routeهای پیش‌فرض و تستی لاراول در فایل api.php یا web.php چنین مقداری را در خود دارند.

برای اطمینان تمامی فایل‌های موجود در شاخه‌ی routes را باز کنید و مقادیر پیش‌فرض را کامنت کنید. سپس برای ایجاد مسیرهای جدید و دلخواه خود از کنترلرها استفاده کنید تا امکان Cache شدن آن‌ها فراهم شود.

  • امیرمسعود ایرانی

تفاوت پردازنده‌های Core i3، Core i5 و Core i7

امیرمسعود ایرانی | پنجشنبه, ۲۲ تیر ۱۳۹۶، ۰۴:۰۵ ب.ظ | ۰ نظر

عدد قرار گرفته در مقابل نام پردازنده‌هایی با کد Core i بر خلاف آنچه به نظر می‌رسد، تعداد هسته‌های پردازنده نیست و نام کدی است که شرکت اینتل برای هر خانواده از پردازنده در نظر گرفته است. در ادامه با این سه خاناده از پردازنده بیشتر آشنا می‌شویم:

به طور کلی هر چه عدد مقابل Core i بیشتر باشد، توان پردازشی آن نیز بیشتر است. به عبارت دیگر پردازنده‌های Core i7 از پردازنده‌های Core i5 قوی‌تر هستند.

در هر خانواده از سه گروه فوق، انواع مختلفی از پردازنده‌ها وجود دارند که سرعت‌های مختلف، امکانات جانبی متفاوت و ویژگی‌های متنوعی دارند. برای مثال در خانواده‌ی Core i7 انواع مختلفی از پردازنده که برای استفاده در کامپیوترهای رومیزی و لپ‌تاپ‌ها طراحی شده‌اند وجود دارند. سرعت و عملکردهای هر یک نیز با دیگر پردازنده‌ها متفاوت است.
برخی ممکن است با هدف به حداقل رساندن مصرف انرژی و تولید گرما ساخته شوند و برخی دیگر با هدف به حداکثر رساندن قدرت پردازش همزمان و برخی دیگر با هدف پشتیبانی از دستورالعمل‌های گسترده‌تر برای کارهای گرافیکی کاربرد داشته باشند.

همچنین ممکن است برخی از این پردازنده‌ها دارای قابلیت‌هایی مثل ماشین مجازی یا هسته‌های مجازی باشند.

پردازنده‌های Core i3

این خانواده از پردازنده‌ها دارای دو هسته‌ی واقعی و دو هسته‌ی مجازی هستند. به عبارت دیگر ۴ فعالیت همزمان را می‌توانند انجام دهند. این پردازنده‌ها برای کارهای خانگی و اداری سبک به خوبی پاسخگو می‌باشند و از نظر قیمت و عملکرد، گزینه‌هایی مناسب به حساب می‌آیند.

پردازنده‌های Core i5

خانواده‌ی Core i5 دارای چهار هسته‌ی واقعی است. این پردازنده‌ها برای کاربردهای اداری یا برای استفاده در بازی‌های نسبتا قوی‌تر کامپیوتری کاربرد دارند. قیمت این گروه از پردازنده‌ها نسبت به خانواده‌ی Core i3 بیشتر است.

پردازنده‌های Core i7

خانواده‌ی Core i7 معمولا دارای ۴ هسته‌ی واقعی و ۴ هسته‌ی مجازی است و می‌تواند ۸ فعالیت را به صورت همزمان انجام دهد. البته انواع دیگری از این خانواده با تعداد هسته‌های متفاوت نیز وجود دارند. استفاده از این پردازنده‌ها در کاربردهای سنگین کاری و برای نرم‌افزارهای قدرتمند گرافیکی یا برای بازی‌های کامپیوتری با قدرت بالا می‌تواند استفاده شود. قیمت این خانواده از پردازنده نسبت به دو گروه قبلی بیشتر است.

ویژگی Turbo Boost

با وجود تعداد هسته‌های زیاد، گاهی به صورت موقتی ممکن است توان پردازنده پاسخگوی اجرای یک فعالیت سنگین نباشد. برای مثال فشرده‌سازی فایل‌ها به حجم بسیار زیادی پردازنده نیاز دارد و حتی با قوی‌ترین پردازنده‌های Core i7 نیز نمی‌تواند فوری به انجام برسد. فناوری Turbo Boost در این هنگام با افزایش موقتی قدرت پردازنده، تلاش می‌کند این فعالیت‌ها را در زمانی کوتاه‌تر به پایان برساند. امکان استفاده از این قابلیت به صورت دائمی وجود ندارد زیرا دمای پردازنده افزایش می‌یابد و ممکن است CPU بسوزد. فعال و غیرفعال شدن Turbo Boost به صورت خودکار انجام می‌شود و هنگامی که دمای پردازنده بیش از اندازه‌ی مجاز بالا برود، خود به خود غیرفعال می‌شود.

حافظه‌ی Cache در پردازنده

بخش کوچکی از حافظه با سرعت بسیار بالا داخل پردازنده وجود دارد که افزایش حجم آن می‌تواند تعداد تراکنش‌های پردازنده با دنیای خارج را کمتر کند و در نتیجه سرعت انجام محاسبات را به همان نسبت افزایش دهد. در هر گروه از پردازنده‌ها، هر چه مقدار حافظه‌ی Cache بیشتر باشد، سرعت عملکرد آن نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

  • امیرمسعود ایرانی