نکات برنامه‌نویسی

نکات برنامه‌نویسی و رایانه‌ای - امیرمسعود ایرانی

نکات برنامه‌نویسی

نکات برنامه‌نویسی و رایانه‌ای - امیرمسعود ایرانی

۵ مطلب در شهریور ۱۳۹۵ ثبت شده است

فریبی با نام افزایش ورودی گوگل

امیرمسعود ایرانی | يكشنبه, ۲۸ شهریور ۱۳۹۵، ۰۵:۲۸ ب.ظ | ۰ نظر

به تازگی سایت‌هایی قارچ‌گونه در حال رشد هستند که با هدف بهبود سئو و افزایش رتبه سایت در گوگل، خدمات جستجوی کلمات کلیدی و کلیک روی نام سایت شما را در تعداد زیاد به انجام می‌رسانند.

این سایت‌ها به ازای هر کلیک دریافت شده از فهرست نتایج گوگل مبلغی از آگهی دهنده دریافت می‌کنند و بخشی از این مبلغ را به تعداد زیادی از کاربران کلیک کننده پرداخت می‌کنند.

برای اطمینان از فریب‌کار بودن این گروه از سایت‌ها توجه به این نکته که اغلب این سایت‌ها خود در صفحات چند رقمی گوگل جای دارند کافی است.


کل اگر طبیب بودی سر خود دوا نمودی


این سایت‌ها با ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی و مراجعه به سایت‌های مختلف و ارسال پیام از طریق فرم‌های تماس، اقدام به فریب افراد و جذب مشتری می‌نمایند.

بررسی جایگاه مشتریان این سایت‌ها روی کلمات کلیدی گویای بی اثر بودن این شیوه برای موفقیت در سئو است.

اثر کلیک(CTR) روی جایگاه سایت

یکی از متخصصین گوگل در یک کنفرانس به طور ضمنی شرح داده است که تعداد کلیک نسبت به تعداد نمایش( CTR ) ممکن است موجب افزایش رتبه‌ی سایت شود.

با این وجود چند موضوع که اثرگذاری CTR روی رتبه‌بندی را تحت تاثیر قرار می‌دهند، می‌بایست مورد توجه قرار گیرد.
 1. ممکن است کاربران با کلیک زیاد روی نتایج، از این روش سوء استفاده کنند.
 2. ممکن است سایت‌هایی که کلیک دریافت نمی‌کنند، پاسخ مخاطب را با توضیحات متا یا عنوان داده باشند.
 3. دریافت کلیک‌های غیرطبیعی نسبت به سایر رقبا به ویژه هنگامی که جایگاه سایت در رتبه‌های نخست گوگل نیست به احتمال زیاد نشانه‌ای از تقلب است.
 4. اثرگذاری CTR روی رتبه تنها زمانی قابل توجه خواهد بود که گوگل صفحه‌ی مورد نظر را حاوی پاسخ به درخواست مشتری بداند. سایتی که از نظر عوامل دیگر، پاسخی به نیاز مشتری محسوب نشود، CTR اثری روی جایگاه آن نخواهد داشت.
 5. در صورت اثرگذاری CTR روی سئو، باید توجه داشت که این تنها یک عامل از صدها عامل موثر در رتبه بندی است و هیچ گاه یک عامل نمی‌تواند آنقدر قدرتمند شود که جایگاه عوامل دیگر را پر کند. برخی از عوامل مهم مانند سازگاری با موبایل، سرعت سایت، کیفیت محتوا و بک‌لینک‌های طبیعی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند به گونه‌ای که نبود آن‌ها تمامی عوامل دیگر را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
 6. با فرض اینکه تمامی شرایط و احتمالات برای اثرگذاری CTR‌ روی سئو موجود باشد، توقف این سیستم، اثر مثبت به جا گذاشته را نیز از بین خواهد برد و این کار به صورت مستمر می‌بایست به انجام برسد زیرا این کار اثری روی سایر عوامل مهم بر جای نخواهد گذاشت.

برای مثال فرض کنید در حالت عادی روزانه ۵۰ جستجو برای کلمه «طراحی سایت» در گوگل به انجام برسد. این ۵۰ جستجو به ۴۵ کلیک روی ۲۰ سایت تبدیل می‌شوند. با افزایش ناگهانی تعداد جستجو از ۵۰ به ۳۰۰ جستجو و تخصیص ۲۵۰ کلیک از این تعداد کلیک روی سایتی که در صفحه‌ی ۵ گوگل قرار دارد، انتظار افزایش جایگاه سئو کاملا غیر منطقی خواهد بود.

گوگل همان گونه که قادر به محاسبه‌ی CTR است، توانایی نگهداری و مقایسه‌ی این عدد را نیز دارا است.

جمع‌بندی آنکه ممکن است افزایش CTR آن هم به مقداری که سبب ایجاد شک نشود، جایگاه سایت را افزایش دهد، ولی دریافت روزانه ۱۰۰۰ کلیک برای یک کلمه کلیدی روی عنوان سایتی که در صفحه‌ی ۵ گوگل قرار دارد، و در شرایطی که این کلمه در حالت عادی روزانه ۱۰۰۰ جستجو ندارد نه تنها سبب بهبود جایگاه گوگل نخواهد شد، بلکه ممکن است موجب دریافت جریمه نیز بشود.

با بررسی وضعیت سئو چندین مورد از سایت‌هایی که این گونه خدمات را ارائه می‌کنند، مورد ویژه‌ای که جایگاه قابل توجهی داشته باشد یافت نشد، اغلب این سایت‌ها سایت‌هایی هستند که ناشناس و به دنبال جذب رتبه هستند. در میان مشتریان این شرکت‌ها، به ندرت مشتریان قدرتمند و دارای رتبه‌های برتر قابل مشاهده هستند.

 • امیرمسعود ایرانی

فریبی به نام Cloud Hosting

امیرمسعود ایرانی | يكشنبه, ۲۸ شهریور ۱۳۹۵، ۰۱:۳۷ ب.ظ | ۰ نظر

میزبانی ابری یا Cloud Hosting شیوه‌ای جدید از میزبانی وب است که توسط شرکت‌های بزرگ برای دستیابی به مزایایی خاص در حال متداول شدن است. در این شیوه دو ویژگی تک به تک یا همراه با هم ممکن است به کاربران ارائه شود

ویژگی نخست، امکان میزبانی سایت از روی سرورهایی متعدد در نقاط مختلف جهان برای کاهش فاصله و زمان مورد نیاز برای دریافت اطلاعات و در نتیجه افزایش سرعت سایت

و ویژگی دوم، امکان میزبانی سایت روی سرورهایی متعدد و بسیار قدرتمند و پرداخت وجه به ازای مقدار منابع استفاده شده از این سرورها. این شکل از میزبانی برای سایت‌هایی با حجم بسیار زیاد بازدیدکننده متناسب است زیرا نگرانی از جهت تامین سخت‌افزار و تنظیمات آن وجود نخواهد داشت و هر مقدار که منابع مورد نیاز افزایش پیدا کند، مبلغ بیشتری نیز پرداخت خواهد شد.


میزبانی ابری نیازمند تجهیزات و امکانات گسترده‌ای هم از نظر سخت‌افزار و هم از نظر تنظیمات شبکه و امنیت است. به دلیل نگهداری اطلاعات روی چندین سرور، برقراری ارتباط موثر و کارآمد میان این سرورها نیز از ملزومات نگهداری این گونه سرویس‌ها خواهد بود.


و اما فریب !


همان گونه که گفته شد میزبانی ابری شامل یک یا دو ویژگی فوق خواهد بود و ابزاری برای دریافت پول بیشتر به حساب نمی‌آید. در حالی که برخی از شرکت‌های میزبانی وب و برخی از شرکت‌های طراحی سایت، با استفاده نابجا از این واژه و به طور خاص معادل انگلیسی آن( Cloud Hosting ) بدون اینکه DNSهای متعددی برای سایت تعیین کنند و بدون اینکه بابت میزان مصرف امکانات از مشتری پول دریافت کنند، تنها صورتحساب‌هایی طویل و عریض‌تر به دست مشتریان می‌رسانند و همچنان همان خدمات قبلی را با قیمتی بیشتر ارائه می‌کنند.


برای استفاده از خدمات میزبانی ابری واقعی که معمولا توسط شرکت‌هایی بسیار بزرگ مانند گوگل و آمازون ارائه می‌شود، لازم است تا تغییراتی در سیستم برنامه‌نویسی سایت به انجام برسند و همچنین مبلغ پرداختی نیز برای سایت‌هایی که بازدید قابل توجهی ندارند می‌تواند بدون پرداخت وجه باشد. زیر این سرویس‌ها تا مقدار محدودی از بازدید را به صورت رایگان میزبانی می‌کنند و با افزایش بازدید، نیز مبلغ پرداختی به ازای استفاده از امکانات کاهش می‌یابد.

پرداخت وجه زیاد برای تهیه‌ی میزبانی ابری و استفاده‌ی ناچیز از امکانات تنها وسیله‌ای برای فریب مشتریانی است که اطلاعاتی از اصطلاحات فنی میزبانی و طراحی سایت ندارند.

 • امیرمسعود ایرانی

مزایای استفاده از فریم ورک در برنامه نویسی

امیرمسعود ایرانی | سه شنبه, ۲۳ شهریور ۱۳۹۵، ۰۱:۳۵ ب.ظ | ۰ نظر

فریم‌ورک‌های برنامه‌نویسی مجموعه‌از از دستورالعمل‌ها و کدها آماده هستند که برنامه‌نویسی و طراحی سایت را قابل توسعه، آسان‌تر، سریع‌تر و ایمن‌تر می‌کنند.

یک فریم‌ورک به تنهایی تضمینی برای دستیابی به مزایای فوق نیست، پایبندی به اصول فریم‌ورک و برنامه‌نویسی توسط برنامه‌نویس، نکته‌ی مهم دیگری است که در کنار استفاده از فریم‌ورک‌ها می‌تواند مزایای مورد انتظار را در دسترس قرار دهند.

بدون استفاده از فریم‌ورک هم امکان دستیابی به اهداف فوق امکان‌پذیر است. ولی با سختی به مراتب بیشتر و دستاوردهایی احتمالا کمتر.

فریم‌ورک‌ها به صورت مستمر در حال بهبود و به‌روزرسانی هستند. در فریم‌ورک‌های مدرن امروزی مانند لاراول، امکان به‌روزرسانی پروژه‌های توسعه یافته با آخرین کدهای فریم‌ورک به آسانی امکان‌پذیر است.

در ادامه مزایای استفاده از فریم‌ورک را بیشتر شرح خواهیم داد:

توسعه پذیری

هر برنامه‌نویس سلایق و تجربیات متفاوتی نسبت به دیگر برنامه‌نویسان دارد. پایبندی به اصول و قوانین فریم‌ورک، سلایق شخصی را به حاشیه می‌راند و در نتیجه امکان فعالیت گروهی روی پروژه‌های بزرگ با حداقل تداخل و مشکلات امکان‌پذیر خواهد شد. به علاوه فریم‌ورک‌ها با قسمت‌کردن عملکردهای مختلف پروژه به بخش‌های کوچک‌تر، فعالیت گروهی و توسعه را آسان‌تر می‌کنند.

آسانی توسعه

کدهای موجود در فریم‌ورک مجموعه‌ای کامل از نیازهای اساسی اغلب پروژه‌ها را شامل می‌شوند و بنابراین نیاز به جستجو و برنامه‌ریزی برای بسیاری از بخش‌ها به وجود نخواهد آمد.

سرعت توسعه

فریم‌ورک‌های برنامه‌نویسی با در اختیار قرار دادن روش‌ها، استانداردها و کدها و تعریف شکل‌های جدید برنامه‌نویسی تلاش می‌کنند دستیابی به اهداف در کمترین زمان ممکن فراهم شود و امکان حذف کدهای تکراری به بیشترین حد ممکن برسد.

ایمنی

توجه به ایمنی و خطرهای در کمین نرم‌افزار و اطلاعات مهم، نیازمند دانش و تجربه‌ی زیادی است. توسعه دهندگان فریم‌ورک به جوانب امنیت آگاهی به مراتب بیشتری نسبت به برنامه‌نویسان کم تجربه دارند. همچنین فریم‌ورک‌ها در گذر زمان توسط هزاران برنامه‌نویس بهبود و تغییر را تجربه می‌کنند تا همیشه با آخرین اصول امنیتی سازگار باشند.


فریم‌ورک‌های شخصی

همان گونه که گفته شد، بسیاری از مزایای فریم‌ورک‌ها وابسته به کار گروهی و طولانی‌مدت است. یک یا چند برنامه‌نویس هرچند با تجربه هیچ‌گاه نمی‌توانند مجموعه‌ی توانایی‌های چندصد و چند هزار برنامه‌نویس را که فریم‌ورک‌های معتبر را به صورت مستمر بهبود می‌دهند در اختیار داشته باشند.

در نتیجه فریم ورک شخصی و اختصاصی هرچند ممکن است مزایایی داشته باشد، ولی مزایای تعریف شده در فریم‌ورک‌های بزرگ و شناخته‌شده‌ی بین‌المللی به طور قطع قابل مقایسه با این فریم‌ورک‌ها نخواهند بود.

 • امیرمسعود ایرانی

گزارش سایت‌های فروشنده بک لینک

امیرمسعود ایرانی | چهارشنبه, ۱۷ شهریور ۱۳۹۵، ۰۷:۱۰ ب.ظ | ۰ نظر

سئو کلاه سیاه با استفاده از روش‌هایی تلاش می‌کند نتایج جستجوی گوگل را دستکاری کند.

اغلب روش‌های تقلب در سئو یا بهینه‌سازی با قدرت گرفتن موتورهای جستجو در شناسایی تقلب‌های متداول به سمت خرید بک لینک هدایت شده است.

شناسایی سایت‌هایی که اقدام به خرید یا فروش بک‌لینک می‌کنند تا حدود زیادی به نظارت انسانی نیازمند است.

به همین دلیل گوگل بخشی برای گزارش این گونه سایت‌ها که اقدام به خرید یا فروش بک‌لینک می‌کنند ایجاد کرده است.

برای مشاهده‌ی بخش گزارش Paid Link گوگل، اینجا کلیک کنید.


پیش از اقدام به گزارش سایت‌هایی که با تقلب قصد موفقیت در سئو را دارند می‌بایست لینک‌های غیرمجاز را شناسایی کرد.

تمامی انواع لینک‌ها از سایتی به سایت دیگر غیرمجاز نیستند. لینک‌های غیرمجاز در سایت‌های مختلف معمولا دارای عنوان «تبلیغات متنی» هستند و می‌بایست دو ویژگی را داشته باشند. نخست اینکه در جهت تبلیغات به کار رفته باشند( با دریافت وجه یا با روش‌های دیگر تبادل لینک یا سایر روش‌ها )

همچنین این لینک‌ها می‌بایست فاقد ویژگی rel=nofollow باشند. قرار گرفتن این ویژگی در یک لینک به موتور جستجو می‌گوید که سایت لینک داده شده، مورد تایید برای انتقال اعتبار نیست و برای تبلیغات و یا سایر اهداف مشابه در سایت درج شده است.


گزارش سایت‌های متخلف در خرید بک لینک

بخش گزارش Paid Links در گوگل شامل سه فیلد است. فیلد اول نام سایتی است که بک‌لینک را فروخته است. فیلد دوم سایتی که بک‌لینک را خریداری کرده است و فیلد سوم، توضیحات اختیاری و اضافه است.

شیوه‌ی رسیدگی به گزارش‌ها

گزارش‌های رسیده در این بخش، بر اساس اهمیت و اثری که ممکن است روی رتبه‌بندی سایت‌ها داشته باشند بررسی می‌شوند. ارسال چندین گزارش اثری در رسیدگی یا عدم رسیدگی به گزارش‌ها ندارد و تنها یک بار ارسال هر سایت کافی است.

چرا باید سایت‌های متقلب را گزارش کنیم؟

سایت‌هایی که با این روش‌ها اقدام به تقلب و بالا آمدن در گوگل می‌کنند، باعث می‌شوند سایت‌های با کیفیت بیشتر که با روش‌های اصولی به این جایگاه رسیده‌اند از دید پنهان شوند و در نتیجه کیفیت نتایج جستجوی گوگل کاهش می‌یابد.

کاهش کیفیت نتایج سبب می‌شود کاربران زمان بیشتری را صرف یافتن مطالب مورد نظر خود کنند یا ممکن است سبب فریب و ایجاد خسارت مادی و معنوی به آنان شود.

به همین دلیل با مشارکت همگانی و حس مسئولیت می‌توان در افزایش کیفیت نتایج جستجوی گوگل و نمایش سایت‌هایی که بر اساس کیفیت محتوا و خدمات توانسته‌اند به رتبه‌های نخست دست پیدا کنند، سهیم گردید.

 • امیرمسعود ایرانی

تفاوت ویندوز 32 بیت با 64 بیت

امیرمسعود ایرانی | چهارشنبه, ۱۷ شهریور ۱۳۹۵، ۰۳:۱۳ ق.ظ | ۰ نظر

سیستم عامل ویندوز و هر سیستم عامل دیگر نرم‌افزاری بسیار بزرگ است که خدماتی متعدد به کاربران ارائه می‌دهد، فضایی ایمن و با امکانات متنوع برای اجرای نرم‌افزارهای دیگر فراهم می‌کند و مدیریت سخت‌افزار سیستم را در اختیار می‌گیرد.

ساختار سخت‌افزارها از گذشته تا کنون دستخوش تغییرات گسترده‌ای شده است. یکی از تغییرات مهم در سخت‌افزارها، مقدار فضای پیش‌فرض برای اعداد و محاسبات هسته‌ی پردازنده است.

در زمانی نه چندان دور، سخت‌افزارها و پردازنده‌ها با اعداد ۱۶ بیتی سر و کار داشتند. انجام محاسبات روی اعدادی که بزرگتر از این فضا بودند، نیازمند انجام چندین دستورالعمل و تبدیل‌های مختلف برای استفاده از امکانات پردازنده‌ی ۱۶ بیتی بود.

ویژگی دیگر پردازنده‌های ۱۶ بیتی، پشتیبانی از فضای محدودی از حافظه است گونه‌های مختلف سخت‌افزارهای ۱۶ بیتی و با ترکیب ابزارهای نرم‌افزاری به طور عمومی کمتر از ۱ مگابایت حافظه را پشتیبانی می‌کردند.

دسترسی به حافظه در سیستم‌های ۱۶ بیتی با مشکلات زیادی همراه بود. صفحه بندی حافظه و استفاده از روش‌های دیگر برای حل کردن این مشکل موفقیت چندانی در پی نداشت.

پردازنده‌های ۳۲ بیتی

پس از پردازنده‌های ۱۶ بیتی، سیستم‌های جدید ۳۲ بیتی مدت نسبتا زیادی بازار رایانه‌ها را در دست داشتند. این پردازنده‌ها علاوه بر پشتیبانی از محاسبات اعداد ۳۲ بیتی، حافظه‌ی ۴ گیگابایتی را نیز پشتیبانی می‌کردند. این مقدار از حافظه نیز به زودی ناچیز جلوه کرد و مشکلات مجدد به وجود آمد.

پردازنده‌های ۶۴ بیتی

پردازنده‌های ۶۴ بیتی در حال حاضر بیشترین حضور را در میان سخت‌افزارهای موجود به خود اختصاص داده‌اند. به این معنی که محاسبات در هسته‌ی پردازنده روی عددهای ۶۴ بیتی قابل انجام است و مقدار حافظه نیز از نظر تئوری تا اعداد ۶۴ بیتی قابل افزوده شدن و استفاده خواهد بود.

البته به دلیل بسیار بزرگ بودن این عدد، سیستم‌عامل‌های مختلف ممکن است این مقدار از حافظه را پشتیبانی نکنند.

ویندوزهای ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی

سیستم عامل ویندوز نیز به عنوان رابط کاربر و نرم‌افزار و سخت‌افزار، برای اجرا در محیط ۶۴ بیتی می‌بایست تغییرات گسترده‌ای را نسبت به نسخه‌های قدیمی ۳۲ بیتی اعمال کند.

پشتیبانی از حافظه‌های فراتر از ۴ گیگابایت، پشتیبانی از دستورالعمل‌های سخت‌افزاری سیستم‌های ۶۴ بیتی و شیوه‌ی متفاوت آدرس‌دهی و فراخوانی دستورات و توابع پردازنده از این جمله هستند.

سخت‌افزارهای ۶۴ بیتی در گونه‌های مختلفی ارائه می‌شوند. برخی از این سخت‌افزارها، همچنان توانایی دارند محیط ۳۲ بیتی را شبیه‌سازی کنند و برخی دیگر تنها از سیستم‌عامل‌های ۶۴ بیتی پشتیبانی می‌کنند.

چنانچه پردازنده‌ی شما ۳۲ بیتی باشد یا امکان شبیه‌سازی این محیط را در اختیارتان قرار دهد، می‌توانید از ویندوز ۳۲ بیتی استفاده کنید.

استفاده از ویندوز ۶۴ بیتی تنها در حالتی که پردازنده ۶۴ بیت باشد امکان‌پذیر است.

سرعت انجام پردازش‌ها به دلیل نیاز کمتر به شبیه‌سازی محاسبات در سیستم‌های ۶۴ بیتی نسبت به ۳۲ بیتی تا حدودی بیشتر است.

البته به دلیل تخصیص فضای بیشتر به اعداد، مقدار حافظه‌ی مصرفی در این سیستم‌ها، مقداری افزایش خواهد یافت.

تنها دلیلی که ممکن است استفاده از سیستم‌های ۳۲ بیتی به جای ۶۴ بیتی را توجیه‌پذیر کند، عدم سازگاری یک نرم‌افزار کاری مهم با محیط ۶۴ بیتی است. البته این امکان به دلیل شبیه‌سازی محیط‌های ۳۲ بیتی در ویندوز ۶۴ بیتی ناچیز است.

افزونه‌های ۳۲ بیت و نرم‌افزار ۶۴ بیت

امکان قرار گرفتن افزونه‌های ۳۲ بیتی در هسته‌ی نرم‌افزارهای ۶۴ بیتی( برای مثال افزونه‌های نرم‌افزار فتوشاپ ) به صورت مستقیم امکان‌پذیر نیست. بنابراین در چنین شرایطی نیز می‌بایست از نسخه‌های ۳۲ بیتی نرم‌افزار استفاده شود.

 • امیرمسعود ایرانی