نکات برنامه‌نویسی

نکات برنامه‌نویسی و رایانه‌ای - امیرمسعود ایرانی

نکات برنامه‌نویسی

نکات برنامه‌نویسی و رایانه‌ای - امیرمسعود ایرانی

۱ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۵ ثبت شده است

طراحی سایت سفارشی یا طراحی سایت با CMS

امیرمسعود ایرانی | پنجشنبه, ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۵، ۰۴:۱۹ ب.ظ | ۰ نظر
در زمان‌های گذشته استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی برای طراحی سایت متداول بوده است. علت متداول بودن این روش برای طراحی سایت، ساده بودن سایت‌ها و عدم نیاز به صرف زمان زیاد برای اضافه کردن فناوری‌های پیشرفته و مدرن روز به سایت طراحی شده بوده است.
به علاوه سیستم‌های مدیریت محتوا یا CMS ها هم هنوز به پایداری و امنیت و کارایی لازم نرسیده بودند و در بسیاری از موارد سبب‌ساز مشکلات زیادی برای دارندگان سایت می‌شدند.
با گذشت زمان و توسعه پیدا کردن ده‌ها و صدها سیستم مدیریت محتوا یا CMS که با زبان‌های مختلف برنامه‌نویسی توسعه پیدا کرده‌اند، امروز وضعیت نسبت به گذشته تغییرات چشم‌گیری داشته است.
از میان صدها CMS که در طی سالیان متمادی توسعه پیدا کرده‌اند چند سیستم توانسته‌اند توجه مخاطبان را به خود جلب کنند.
از آن جمله می‌توان به وردپرس، جوملا و دروپال و همچنین در سیستم‌های فروشگاهی به ووکامرس، اوپن کارت، مجنتو و پرستاشاپ اشاره کرد.
اینکه برای طراحی سایت یا برای طراحی فروشگاه اینترنتی کدام یک از این گزینه‌ها مناسب‌تر هستند یا اینکه لازم است سایت یا فروشگاه اینترنتی به صورت سفارشی طراحی شوند، به تخصص و تجربه نیازمند است.
پیش از تصمیم‌گیری در این خصوص می‌بایست امکانات و ویژگی‌های CMS ها را دانست و مزایا و معایب انواع روش‌ها را بررسی کرد. سپس نسبت به طراحی سایت یا طراحی فروشگاه اینترنتی اقدام نمود.

طراحی سایت با استفاده از CMS یا سیستم‌های مدیریت محتوا

بسیاری از طراحان سایت، به دلیل عدم تخصص در برنامه‌نویسی سایت به صورت سفارشی، تمامی پروژه‌ها را با یک CMS خاص پیاده‌سازی می‌کنند. حتی در استفاده از CMS هم باید به امکانات مورد نیاز در پروژه توجه کرد. برخی نیازها، توسط برخی از CMSها با کیفیت و کارایی بهتری قابل اجرا هستند و استفاده از یک CMS به دلیل نداشتن تخصص در سایر روش‌های طراحی سایت یا فروشگاه اینترنتی عواقب خود را در میان مدت و بلند مدت نشان خواهد داد.

با توجه به مطالب بالا، انتخاب CMS هرچند در اغلب موارد گزینه‌ای مناسب است ولی انتخاب CMS مناسب از میان گزینه‌های موجود نیز به دانش و تخصص کافی نیازمند است.

و نباید فراموش کرد که CMS برای برخی از نیازها نه تنها گزینه‌ای نامناسب است، بلکه ممکن است هزینه‌های سنگین و عواقب ناخواسته‌ی زیادی را برای صاحبان سایت‌ها به دنبال داشته باشد.

طراحی سایت سفارشی یا برنامه نویسی سفارشی سایت

برخی دیگر از طراحان سایت تمامی پروژه‌های ارجاع شده را با استفاده از برنامه‌نویسی یا با استفاده از CMSهای شخصی توسعه می‌دهند. انتخاب این روش بدون توجه به نیازمندی‌های پروژه نیز کاری نادرست و همراه با اشکالات و خسارت‌هایی خواهد بود.

علت انجام این کار در اغلب موارد، نداشتن تخصص در طراحی سایت با استفاده از سیستم مدیریت محتوا یا فریب مشتری برای دریافت وجه بیشتر بابت کاری است که با هزینه‌ای اندک و زمانی کوتاه و کیفیتی بیشتر توسط CMS قابل انجام است.

نکته‌ی دیگر که می‌بایست در طراحی سایت سفارشی به آن توجه شود، اهمیت بسیار زیاد تخصص برنامه‌نویسان در طراحی سایت سفارشی است. در هنگام طراحی سایت با CMS تخصص و تجربه‌ی زیادی مورد نیاز نیست. بلکه هر فردی با حدود یک تا دو سال کار و کسب تجربه می‌تواند از این سیستم‌ها برای طراحی سایت‌های معمولی استفاده کند.

ولی برای برنامه‌نویسی سفارشی سایت با استفاده از زبا‌ن‌های برنامه‌نویسی حداقل به ۵ سال تجربه و تخصص بسیار زیاد نیاز است. انتخاب برنامه‌نویسانی با تجربه کم و تخصص اندک، سبب می‌شود سایت با خطرهای مختلف از جمله خطرهای کارایی، عدم امکان توسعه در آینده و خطرات امنیتی جدی مواجه شود.

بنابراین انتخاب برنامه نویس سایت پس از اینکه مشخص شد این گزینه بهترین روش موجود است، می‌بایست با دقت و پرس و جوی زیاد به انجام برسد.

استفاده از مشاور برای انتخاب برنامه‌نویس سایت در این شرایط الزامی و حیاتی است.

چگونه می‌توان بهترین روش و بهترین مجری را پیدا کرد؟

برای این کار کافی است با یک مشاور طراحی سایت تماس بگیرید.

  • امیرمسعود ایرانی