نکات برنامه‌نویسی

نکات برنامه‌نویسی و رایانه‌ای - امیرمسعود ایرانی

نکات برنامه‌نویسی

نکات برنامه‌نویسی و رایانه‌ای - امیرمسعود ایرانی

۳ مطلب در آبان ۱۳۹۳ ثبت شده است

استخراج عکس از فایل‌ word

امیرمسعود ایرانی | يكشنبه, ۱۸ آبان ۱۳۹۳، ۰۲:۵۵ ب.ظ | ۰ نظر

برای استخراج فایل‌های تصویر و عکس از فایل‌های ورد جدید با پسوند docx به روش زیر عمل کنید.

این فایل‌ها در حقیقت فایل‌های فشرده با پسوند zip هستند که حاوی تمامی محتواهای لازم و تصاویر موجود در فایل ورد هستند. با تغییر پسوند docx به zip و باز کردن آن با یک نرم‌افزار فشرده‌ساز می‌توانید به فایل‌های تصویر که در مسیر word و سپس media واقع شده‌اند دسترسی پیدا کنید.


دسترسی به فایل‌های تصویر موجود در سایر فایل‌های آفیس از جمله اکسل با پسوند xlsx نیز به همین شیوه امکان‌پذیر است.


مزیت این روش نسبت به روش‌های دیگر این است که تصویر با کیفیت اصلی و بدون ایجاد تغییرات در دسترس شما قرار خواهد گرفت

  • امیرمسعود ایرانی

آموزش Position در CSS

امیرمسعود ایرانی | شنبه, ۱۰ آبان ۱۳۹۳، ۰۵:۵۴ ب.ظ | ۱ نظر

تعیین محل عناصر HTML با شیوه‌های مختلفی امکان‌پذیر است.

مهم‌ترین ویژگی شیوه‌نامه‌های CSS برای مکان‌یابی عنصرها در HTML، ویژگی Position است.

این ویژگی مقدارهای Static، Relative، Absolute و Fixed را می‌پذیرد که در ادامه هر یک را به اختصار مرور خواهیم کرد.


Static

این مقدار مقدار پیش‌فرض است و محل عنصرها را بر اساس محل قرارگیری آن‌ها در محتوای HTML‌ تعیین می‌کند. در حقیقت مقدار دهی Position با Static سبب می‌شود مرورگر محل عنصر را خود تعیین نماید.


Relative

مقدار Relative به معنی «وابسته» در هنگامی کاربرد دارد که بخواهیم محل قرارگیری عنصر را وابسته به محلی که مرورگر برای آن در نظر گرفته تغییر دهیم. مثلا می‌توان یک عنصر را از محل اصلی ۱۰ پیکسل به سمت راست و ۱۰ پیکسل به سمت پایین جابجا کرد. جابجا کردن عنصر در این روش با مقداردهی به ویژگی‌های Top، Bottom،‌Left و Right امکان‌پذیر است.

جابجا کردن عنصرهایی که به صورت Relative مقداردهی شده‌اند، محل اصلی آن عنصر را خالی نمی‌کند و فضای قبلی همچنان اشغال شده باقی می‌ماند.


Absolute

برای جابجا کردن یک عنصر وابسته به عنصر والد، از مقدار Absolute استفاده می‌شود. برای مثال می‌توان محل یک تصویر را ۱۰ پیکسل از سمت چپ و ۱۰ پیکسل از سمت پایین عنصر والد مشخص نمود. برای اینکه مشخص شود مکان‌یابی نسبت به کدامیک از عنصرهای والد انجام می‌پذیرد، لازم است تا عنصر والد موردنظر با ویژگی Relative مقداردهی شود.

به عبارت دیگر چنانچه بخواهیم، یک عنصر که چندین والد پی در پی دارد، را نسبت به یکی از والدهای آن جانمایی کنیم، ویژگی Position آن والد را مساوی Relative قرار می‌دهیم.

علاوه بر Relative، سایر مقادیر قابل قبول برای Position به جز Static نیز همین اثر را به دنبال دارند. ولی مقدار دهی جز با Relative اثرات جانبی دیگری نیز دارد که ممکن است مورد نیاز نباشند.


Fixed

با تعیین این مقدار برای Position، عنصر وابسته به صفحه‌ی مرورگر مکان‌یابی خواهد شد و محل اصلی آن خالی می‌گردد. کاربرد این مقدار هنگامی است که بخواهیم یک عنصر همیشه فارغ از محل میله‌های جابجایی کنار صفحه، در محلی خاص قابل مشاهده باشد.

نمونه‌های زیادی از این شیوه‌ی مقداردهی در سایت‌های مختلف قابل مشاهده است. برای مثال، پیام‌های خوش‌آمدگویی، پیشنهادهای جذاب، منوهای سایت و بخش‌های دیگر از این جمله هستند

  • امیرمسعود ایرانی

نگارش جدید استاندارد طراحی صفحات وب به نام HTML5 پس از چندسال توسعه‌ی آزمایشی در تاریخ ۲۸ اکتبر ۲۰۱۴( ۶ آبان ۱۳۹۳ ) به طور رسمی منتشر شد.

این نخستین نگارش از استاندارد HTML5 است که قطعا در آینده بازبینی می‌شود و توسعه خواهد یافت.

این تغییر از این جهت اهمیت دارد که دست طراحان وب را بازتر می‌گذارد و این اطمینان را به آنان می‌دهد که سایت‌های طراحی شده با این استاندارد، در آینده نیز بدون نیاز به تغییر به همین صورت فعلی عمل خواهند کرد.

استفاده از قوانین HTML5 پیش از تصویب نهایی و درصورتی که این استانداردها تغییراتی داشتند، می‌توانست مشکلاتی برای ظاهر و عملکرد سایت‌ها به دنبال داشته باشد

  • امیرمسعود ایرانی