نکات برنامه‌نویسی

نکات برنامه‌نویسی و رایانه‌ای - امیرمسعود ایرانی

نکات برنامه‌نویسی

نکات برنامه‌نویسی و رایانه‌ای - امیرمسعود ایرانی

۴ مطلب در مهر ۱۳۹۳ ثبت شده است

تفاوت http با https

امیرمسعود ایرانی | دوشنبه, ۲۸ مهر ۱۳۹۳، ۰۵:۵۶ ب.ظ | ۰ نظر

عبارت‌های http و https در ابتدای آدرس سایت‌ها نشان‌دهنده‌ی شیوه‌ی دریافت و ارسال اطلاعات میان مرورگر و سرور سایت مورد نظر هستند.

به این معنی که این عبارت‌ها به مرورگر می‌گویند برای دریافت اطلاعات از سایت هدف، باید از چه دستورالعمل‌هایی استفاده کند.


این بخش از نشانی اصطلاحا پروتکل نامیده می‌شود. در پروتکل http اطلاعات به صورت متنی و با دستورالعمل‌های خاص به سرور ارسال می‌شوند و پاسخ نیز به صورت متنی و با اطلاعاتی خاص به مرورگر برگشت داده می‌شوند.

پروتکل https تقریبا در تمامی موارد شبیه http عمل می‌کند. با این تفاوت که در پروتکل https اطلاعات متنی پیش از ارسال، کدگذاری می‌شوند و با استفاده از امضای الکترونیک نشان‌گذاری می‌گردند. این کار سبب می‌شود، اطلاعات فرستاده شده غیرقابل بازخوانی و غیرقابل تغییر باشند. چنانچه کسی اطلاعات ارسال شده از هر دو طرف را در میان مسیر استراق کند، نمی‌تواند آن را کدگشایی کند و چنانچه بخواهد به جای این اطلاعات مطالب دلخواه خود را جایگذاری کند، امضای الکترونیک ارسال شده نامعتبر می‌شود و در مقصد کدگشایی نخواهد شد.


برای رمزگزاری اطلاعات در پروتکل https الگوریتم‌های مختلفی وجود دارند که از ده‌ها سال قبل تا به امروز، توسعه و تغییر پیدا کرده‌اند.

بنابراین پیش از برقراری ارتباط میان سرور و مرورگر، ابتدا تعیین روش دقیق کدگذاری الزامی است. مرورگرهای مختلف بسته به دلایل گوناگون ممکن است برخی از الگوریتم‌ها را پشتیبانی کنند یا آن‌ها را معتبر ندانند.

همان گونه که چند روز پیش یک اشکال امنیتی در الگوریتم SSL 3.0 سبب شد شرکت‌های موزیلا و گوگل اعلام کنند که به زودی این الگوریتم را از مرورگرهای فایرفاکس و کروم حذف خواهند کرد.


برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اشکال امنیتی موجود در SSL 3.0 اینجا کلیک کنید.

  • امیرمسعود ایرانی

آیا برنامه نویسی سخت است؟

امیرمسعود ایرانی | شنبه, ۵ مهر ۱۳۹۳، ۰۳:۱۵ ب.ظ | ۳ نظر

برنامه‌نویسی کامپیوتر مثل یادگیری یک زبان تازه است. زبانی که می‌توان با استفاده از آن با کامپیوتر ارتباط برقرار کرد. برای شروع برنامه‌نویسی لازم است تا علاوه بر یادگیری یک زبان جدید، با شیوه‌ی عملکرد کامپیوتر به عنوان مخاطب زبان برنامه نویسی نیز آشنا شویم.

کامپیوتر مانند یک مخاطب شیوه‌ای مخصوص به خود برای فهمیدن، محاسبات و اعلام نتیجه دارد.

شروع برنامه‌نویسی کامپیوتر کار آسانی است. از طرفی دنیای کامپیوتر روز به روز در حال رشد و تغییر است و از طرفی شرایط و وضعیت موجود نیز بسیار گسترده است. در نتیجه فضا برای پیشرفت و یادگیری بیشتر بسیار گسترده است.

یادگیری برنامه‌نویسی علاوه بر یادگیری نیازمند تجربه است. هر چه مقدار تجربه در این کار بیشتر باشد، کیفیت برنامه‌های نوشته شده بیشتر و احتمال بروز خطا در نتیجه کمتر خواهد بود.


در این زمینه خواندن دو مطلب زیر هم توصیه می‌شود:

چگونه به یک برنامه‌نویس خبره تبدیل بشویم؟

ویرایش ده راه برای تبدیل شدن به یک برنامه‌نویس حرفه‌ای


  • امیرمسعود ایرانی

ریستارت فایرفاکس

امیرمسعود ایرانی | پنجشنبه, ۳ مهر ۱۳۹۳، ۰۴:۴۲ ب.ظ | ۰ نظر

به دلایل مختلف از جمله، نصب افزونه‌های جدید، افزایش مصرف حافظه، اشکالات غیرقابل پیش‌بینی یا هر دلیل دیگر ممکن است بخواهید فایرفاکس را از نو راه‌اندازی کنید.

برای این کار کلیدهای Ctrl+F2 را فشار دهید یا از منوی Tools گزینه‌ی Web Developer و سپس Developer Toolbar را انتخاب کنید.

یک نوار تیره رنگ در پایین پنجره به نمایش در می‌آید.

عبارت restart را تایپ کنید و کلید Enter‌ را بزنید.

  • امیرمسعود ایرانی

عدم امکان استفاده از Pseudo Element ها در Input

امیرمسعود ایرانی | سه شنبه, ۱ مهر ۱۳۹۳، ۰۱:۰۳ ب.ظ | ۰ نظر

Pseudo Element های before و after در عنصرهایی که دارای محتوای داخلی هستند قابل استفاده هستند

عنصرهای Input دارای محتوای داخلی نیستند و متن نمایش داده شده در آن‌ها در بخش Value وارد می‌شود بنابراین اگر می‌خواهید با استفاده از before یا after محتوای این نوع عنصرها را تغییر دهید، لازم است از عنصرهای دیگر مانند span یا button استفاده کنید

  • امیرمسعود ایرانی