نکات برنامه‌نویسی

نکات برنامه‌نویسی و رایانه‌ای - امیرمسعود ایرانی

نکات برنامه‌نویسی

نکات برنامه‌نویسی و رایانه‌ای - امیرمسعود ایرانی

۳ مطلب در فروردين ۱۳۹۳ ثبت شده است

روش راه‌اندازی CodeIgniter برای استفاده از SEO Friendly URL

امیرمسعود ایرانی | چهارشنبه, ۲۷ فروردين ۱۳۹۳، ۰۳:۲۶ ب.ظ | ۰ نظر

CodeIgniter به صورت پیش‌فرض نام فایل index.php را در نشانی‌های خود درج می‌کند. برای حذف این بخش، به صورت زیر عمل می‌کنیم

محتویات فایل htaccess

RewriteEngine on
RewriteCond $1 !^(index\.php|images|css|js|robots\.txt|favicon\.ico)
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule ^(.*)$ index.php/$1 [L,QSA]

در فایل config خط زیر را اصلاح می‌کنیم

$config['index_page'] = 'index.php';
به
$config['index_page'] = '';
  • امیرمسعود ایرانی

آشنایی با نرم‌افزار Prepros App

امیرمسعود ایرانی | دوشنبه, ۲۵ فروردين ۱۳۹۳، ۱۰:۵۸ ق.ظ | ۰ نظر

Prepros App یک نرم‌افزار تحت ویندوز و مک است که مجموعه‌ای از پیش‌پردازنده‌های HTML, Javascript و CSS را یکجا جمع‌آوری کرده است
علاوه بر این پیش‌پردازنده‌ها، که کار کامپایل، تبدیل، فشرده‌سازی و بهینه‌سازی فایل‌ها را انجام می‌دهند، ابزارهای مفید دیگری نیز در این برنامه گنجانده شده‌اند
امکاناتی مانند بهینه‌سازی تصاویر، تشخیص به‌روزرسانی فایل‌ها و کامپایل خودکار، پیونددادن فایل‌های جاوااسکریپت، ارسال خودکار به FTP.

Prepros می‌تواند LESS, Sass, SCSS, Stylus, Jade, Slim, Coffeescript, LiveScript, Haml و Markdown را کامپایل کند

برخی از ویژگی‌های این نرم‌افزار در نگارش رایگان آن قابل استفاده نیست. با این حال امکانات نگارش رایگان هم بسیار مفید هستند و می‌توانند در توسعه‌ی یک نرم‌افزار تحت وب ارزش زیادی ایجاد کنند.برای دریافت این نرم‌افزار و مطالعه‌ی توضیحات بیشتر اینجا کلیک کنید

  • امیرمسعود ایرانی

چگونه به یک برنامه‌نویس خبره تبدیل شویم

امیرمسعود ایرانی | جمعه, ۱ فروردين ۱۳۹۳، ۰۱:۱۰ ق.ظ | ۰ نظر

چگونه برنامه نویس حرفه ای شویم


نخستین نکته که اهمیت زیادی دارد، دانستن این است که تبدیل شدن به یک برنامه‌نویس خبره کاری زمان‌بر است. شاید بتوان گفت که کسب مهارت برنامه‌نویسی در زمانی کمتر از پنج سال کاری ناممکن است.
هر چه تلاش و پشتکار یک برنامه‌نویس بیشتر باشد، زمان رسیدن به این مهارت می‌تواند کوتاه‌تر باشد و اگر این زمان به بیش از ۱۰ سال هم برسد، موضوع تعجب‌آوری نیست.

یک برنامه‌نویس خبره باید تجربه و مهارت را در کنار یکدیگر داشته باشد. تجربه جز با تمرین و کار به دست نمی‌آید. و مهارت هم با مطالعه‌ی زیاد دست‌یافتنی است.

موضوع بعدی که باید به آن توجه شود این است که یک برنامه‌نویس خبره کسی است که به راحتی بتواند با چندین زبان مختلف کدنویسی کند و توانایی یادگیری زبان‌های جدید را در خود ببیند.
دنیای نرم‌افزار ماهانه و سالانه در حال تغییرات بنیادین است. کسی که نتواند خودش را با این تغییرات وفق بدهد، قطعا از گردونه خارج خواهد شد.

از بهترین راه‌ها برای افزایش مهارت، یاد دادن آنچه می‌دانید است. اگر از آموختن دانسته‌های خود به دیگران دریغ کنید، در حقیقت مانع رشد خود شده‌اید.
نوشتن وبلاگ، پاسخ دادن به پرسش‌های افراد مبتدی و مشارکت در شبکه‌های پرسش و پاسخ مانند StackOverflow از بهترین راه‌ها برای آموختن به دیگران هستند.

شبکه‌های اجتماعی دارای پتانسیلی بسیار قوی در افزایش و گسترش دانش دارند. در شبکه‌های اجتماعی فعالیت کنید. گروه‌های برنامه‌نویسی را بیابید و در آن‌ها عضو شوید. با این کار از آخرین اخبار و رویدادهای دنیای نرم‌افزار و برنامه‌نویسی آگاه می‌شوید و می‌توانید آنچه دیگران در حال انجامش هستند را مشاهده کنید.

حتی اگر جایی مشغول به کار هستید و فرصت انجام کاری را ندارید، در شبکه‌های کاریابی خویش‌فرما( Freelance ) عضو شوید. پروژه‌هایی که در این شبکه‌ها ایجاد می‌شوند حاوی اطلاعات بسیاری مفیدی است که با مطالعه‌ی آن‌ها می‌توانید ایده‌های نابی به دست آورید.

اگرچه با توسعه‌ی اینترنت ممکن است به نظر برسد، نیاز به کتاب کمتر شده است. با این حال هنوز کیفیت مطالب نوشته شده در کتاب‌ها بسیار بیشتر از مطالب موجود در اینترنت است. بنابراین از خواندن کتاب‌ها غافل نشوید. کتاب‌ها معمولا چندین بار از نظر محتوایی و نگارش بازبینی می‌شوند که این موضوع در مطالبی اینترنتی کمتر رعایت می‌شود.

و نکته‌ی آخر اینکه یک برنامه‌نویس خبره می‌داند که دنیای کامپیوتر بی‌انتها است. و هر چه قدر هم تجربه و مهارت داشته باشد، چیز زیادی نیست
مغرور شدن یک برنامه‌نویس، بزرگترین سد در برابر رشد او است. دانستن این موضوع که دانش و تجربه‌ی قابل کسب در برابر آنچه وجود دارد نقطه‌ای‌ بسیار کوچک است، عامل رشد و موفقیت نهایی است.

مطلب زیر هم حاوی ده نکته‌ی مفید برای تبدیل شدن به یک برنامه‌نویس حرفه‌ای است
اینجا کلیک کنید
  • امیرمسعود ایرانی